EMAS е регламент за управление на околната среда разработен от Европейската комисия. Чрез него организациите изготвят и публикуват доклад за оценка и подобряване на въздействието им върху околната среда.
EMAS е подходящ за всички организации от всички браншови сектори, които искат да подобрят своите екологични характеристики и е приложим в целия свят.
В основата на EMAS стои ISO 14001 – Система за управление на околната среда. Сертификацията по ISO 14001 е задължително налично условие за преминаването към EMAS.
EMAS или Еко-мениджмънт е незадължителен – доброволен механизъм за управление на въздействието, докладването и подобряването на работата на организациите върху околната среда и тяхното екологично представяне.
Организациите могат да бъдат регистрирани в EMAS изпълнявайки инструкциите на регламента чрез създаването на процедури за оценка и подобряване на тяхното екологично въздействие.
Основни изисквания на EMAS:
- Законово съответствие
- Непрекъснато подобряване на екологичните показатели
- Провеждане на одит от EMAS обучен и лицензиран одитор
- Публикация на данните в годишен доклад – в т.н. декларация за околната среда.
Дейностите, които трябва да бъдат взети под внимание от организациите, които имат желание да изпълняват инструкциите на регламента EMAS при извършване на оценка и определяне на текущото си въздействие върху околната среда:
- Определяне контекста на организацията и идентифициране на вътрешни и външни обстоятелства, които биха повлияли на организационната екологична стратегия
- Определяне на заинтересованите страни с техните нужди и очаквания
- Възможност за анализиране на жизнения цикъл на продукта при оценяване въздействието върху околната среда
- Определяне на рискове и възможностите свързани с системата за управление на околната среда и екологичното им представяне
EMAS допълва набора от национални политики и политики на Европейския Съюз, насочени към усъвършенстване на потреблението и производството, като има за цел да подобри екологичните показатели на продуктите и/или организациите и да увеличи търсенето на по-устойчиви стоки и производствени технологии, както и насърчаване на ресурсно ефективно и по-икономично производство.
Организациите, които изпълняват регламента EMAS се задължават да намалят въздействието си върху околната среда, да намалят потреблението на енергия и вода, както и изхвърлянето на отпадъци.
EMAS е свързан със следните екологични политики:
- Биоразнообразие
- Енергийна ефективност
- Опасни субстанции
- Смекчаване на изменението на климата
- Замърсяване на въздуха и водата
- Управление на отпадъците
- Корпоративна социална отговорност
- Кръгова икономика
- Еко-дизайн и еко-маркировка
- Зелени обществени поръчки
- Устойчиви вериги за доставки
- Зелени финанси
ПОЛЗИТЕ на EMAS: осигурява ефективност, надеждност и прозрачност на организацията чрез ежегодно публикуване на годишен отчет за постигнатите резултати. Счита се, че за осигуряване на законово съответствие EMAS е по-надежден и по-ефективен от ISO 14001 и чрез регистрация по EMAS се гарантира пълнотата на екологичните доклади и водени документации.
Предимствата на EMAS са:
- По-строги изисквания за оценка и непрекъснатото усъвършенстване и подобряване на екологичното представяне
- Повишена ангажираност и мотивация на служителите да участват в подобряване на екологичното представяне
- След проверка от акредитиран/лицензиран проверяващ по околната среда се извършва регистрация от публичен лицензиран от EMAS орган
EMAS може да се прилага за всичките 27 държави-членки на ЕС, трите държави-членки на Европейското икономическо пространство (т.е. Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) и присъединяващите се към Европейския съюз страни. С последната ревизия на EMAS, беше добавен „EMAS Global“, което означава, че схемата е отворена и за неевропейски организации и европейски организации, работещи в трети страни.
С EMAS вашата организация може да намали въздействието си върху околната среда, да засили спазването на законите и участието на служителите в процеса и да спести финансови и организационни ресурси!